Jučer je na području Pakraca i Lipika na prisutnost koronavirusa testirano 18, danas još 45 osoba, a prvi nalazi će biti poznati poslijepodne, doznajemo od dr. Ante Vitalije, glavnog županijskog epidemiologa. Razlog za ovako veliki broj testiranja je prisutnost prošlog vikenda u Lipiku jedne zaražene osobe povezane sa slučajem  iz samostana Milosrdnih sestara Svetog Križa u Đakovu. Dr. Vitalia je izrazio nadu da su testiranjem obuhvatili sve osobe koji su bile u epidemiološkom kontaktu sa zaraženom osobom.

On je pozvao ponovo stanovnike da shvate epidemiološku situaciju ozbiljno i vrate se primjeni epidemioloških mjera kojih su se pridržavali tijekom proljeća, posebice nošenja maski i rukavica u javnom zatvorenom prostoru, dezinfekcijskim sredstvima i rastojanju jer sadašnje stanje u Hrvatskoj ukazuje da je prerano kod stanovnika došlo do opuštanja što je dovelo do pogoršanja epidemiološke situacije.

„U Požeško-slavonskoj županiji nema aktivnih slučaja zaraze korona virusom COVID-19. Na analizu je poslano 18 uzoraka, 58 osoba je u samoizolaciji te je ukupno testirano 1462 osoba. Danas je 44. dan bez novooboljelih osoba u našoj županiji“, službeni su podaci objavljeni jutros na internetskoj stranici županije.

Nema posjeta u bolnicu

Dok se testovima ne razjasni ova novonastala epidemiološka situacija, pakračka bolnica je zabranila posjete bolesnicima, izvijestila je ravnateljica Marina Major, iako su promjene moguće i na dnevnoj bazi zato preporuča potencijalnim posjetiteljima da prije dolaska provjere telefonom. Također su pojačane mjere opreza. Na ulazu u bolnicu vraćena je epidemiološka trijaža, a pacijente mole da obavezno nose masku i u čekaonicama drže razmak.

Radi pogoršavanja epidemiološke situacije koja se odnosi na veći broj osoba koje su poslane u samoizolaciju na području Pakraca i Lipika, jutros je Stožer civilne zaštite Požeško-slavonske županije održao tiskovnu konferenciju kako bi detaljno objasnio što se točno dogodilo u Lipiku te kakvi su rezultati dosad testiranih osoba, javlja požeški portal 034.

Na njoj je župan Alojz Tomašević naglasio kako smo se previše opustili, ali i da je ponosan na našu županiju koja je i dalje s najmanjim brojem zaraženih u Hrvatskoj. Također je rekao kako je dosad u našoj županiji testirano više od 1500 ljudi te nije korektno od nekih medija da pišu kako nemamo zaraženih jer ih ni ne testiramo.

Osvrnuo se i na trgovine i trgovačke lance te ih pozvao da uvedu obveznost nošenja maski i rukavica. Dodao je kako je naša županija spremna na najgori moguć scenarij te da nema bojazni što se tiče bolničkih kapaciteta.

S obzirom na to da je zaražena osoba iz Đakova boravila u Lipiku i ostvarila veliki broj kontakata, epidemiolog Ante Vitalia je trenutno na terenu i obrađuje kontakte, stoga je detalje o trenutnoj epidemiološkoj situaciju iznio ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Mato Matijević.

"Nemamo ni jedan pozitivan slučaj, a jučer smo testirali 18 ljudi, to su svi kontakti detektirani s područja Lipika i Pakraca i danas će se testirati 45 uzoraka, veći dio tih testiranja su kontakti zaražene osobe iz Đakova. Što se tiče preporuka, dosad smo bili super, a i dalje molimo sve da se pridržavaju socijalne distance, izbjegavaju rukovanja, drže distancu metar i pol, nose maske u zatvorenim prostorima, izbjegavaju javna okupljanja, dosljedno pridržavaju higijenskih mjera. Virus je tu, a koliko se budemo pridržavali mjera imat ćemo solidnu situaciju, Odluka za Domova za starije i nemoćne je da se posjete ukinu. Za bolnicu su posjete dozvoljene, no postoji određena procedura koja se mora ispoštovati. Priče da u bolnici u Požegi leže ljudi pozitivni na koronavirus su netočne", kazao je Matijević, a prenio 034 portal.