Kale 3 scaled 1024x614 c

Hrvatsko društvo skladatelja, Služba ZAMP, reagirala je na intervju pakračkog ugostitelja Dražena Ivanovića Kalea, objavljenog na našem portalu 2. veljače naslovljenog „Lockdown će proći, ali će ostati problem malog broja stanovnika“ koji potpisuje glasnogovornica  Marina Ferić Jančić

 

U njemu između ostalog kažu: „Vjerujemo da je došlo do previda jer je gospodin Dražen Ivanović naš dugogodišnji vrlo uredan korisnik, no ipak dužni smo i radi našeg članstva i naših korisnika kao i javnosti reagirati. Naime, ako se glazba ne koristi nema plaćanja licence za njezino korištenje te niti jednom našem korisniku nismo ispostavili račun za korištenje glazbe u periodu u kojem je bio onemogućen rad, a za sve ostale mjesece u 2020. računi su im umanjeni od 50 do 10 posto ovisno o tadašnjoj epidemiološkoj i poslovnoj situaciji. Isto će se nastaviti i u 2021. godini. Tako je i za caffe bar Maniva u Pakracu u vlasništvu gosp. Ivanovića zadnji račun ispostavljen za studeni 2020. na kojem je obračunat popust za otežano poslovanje za one dana kada se radilo te umanjenje za dane koje se u studenome nije moglo raditi. Za prosinac i siječanj računi nisu ispostavljeni niti će biti ispostavljeni za sve dane dok je objekt zatvoren.

Od  početka izbijanja epidemije, HDS ZAMP se u svojem poslovanju prilagođavao situaciji imajući u vidu realnu otežanu poslovnu situaciju u kojoj su se našle i određene korisničke skupine poput ugostitelja, ali i dugoročni interes naših članova, glazbenika koji su među prvima osjetili teret ove krize i već mjesecima ne rade. Tako smo u ime glazbenih autora i nositelja prava kroz cijelu 2020. godinu prilagođavali cijenu licence za autorska i srodna prava, kako bismo olakšali otežane poslovne okolnosti ugostitelja i pružatelja drugih uslužnih djelatnosti, uzrokovane korona virusom. Uz suglasnost naših članova, autora i nositelja prava, nije bilo naplate licence za dane, tjedne ili mjesece kad im zbog mjera Stožera CZ nije bilo moguće raditi, a tako je i u 2021. godini. Također u svim razdobljima otežanog poslovanja naših korisnika u 2020. godini, što zbog slabijeg prometa, a što zbog kraćeg radnog vremena, donijeli smo i odluke o popustima na cijenu licenci za korištenje glazbe…“