voda naslovna

U petak, tijekom dopodnevnih sati, u Lipiku je svečano otvorena obnovljena Vila dobre vode, jedna od važnih sastavnica projekta Terme Lipik, vrijednog 11,5 milijuna eura. Ovo velebno zdanje, smješteno na početku Ulice Marije Terezije, u samom srcu Lipika, postat će novo središte okupljanja, edukacije i estetskog doživljaja, dodatno učvršćujući identitet Lipika kao grada zdravlja i kulture.

Otvorenje je započelo okupljanjem uzvanika i registracijom gostiju, kojima su na ulazu podijeljene plesne kartice i lepeze – diskretni hommage balovima razdoblja belle époque. Uvodnu riječ održali su moderatori - poznata kazališna, televizijska i filmska glumica Mila Elegović te urednik lipičkog Compasa Matija Kulhavi, pritom istaknuvši značaj ovog projekta, čija ukupna vrijednost premašuje 6 milijuna eura. Više od polovice sredstava osigurano je iz Europskog fonda za regionalni razvoj, uz potporu Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU te Grada Lipika.

voda mila

Danas ne slavimo samo obnovljenu zgradu, već viziju i upornost Grada Lipika koji stoji iza nje. Vila dobre vode postaje mjesto susreta prošlosti i budućnosti, znanja i ljepote“, istaknuto je u uvodnom obraćanju.

Nakon uvodnih riječi, hrvatsku himnu na violini izvela je Tena Badrov, talentirana 15-godišnja učenica pakračke gimnazije i članica lipičkih mažoretkinja. Potom su se okupljenima obratili gradonačelnik Lipika Vinko Kasana, požeško-slavonska županica Antonija Jozić, ravnatelj Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije (SAFU) Dragan Jelić te državni tajnik Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Domagoj Mikulić, ujedno i izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske. U svojim su govorima svi istaknuli važnost ovog projekta za lokalnu zajednicu, kao i njegov doprinos revitalizaciji kulturne baštine.

Vila dobre vode predstavlja sliku Lipika kakav je nekada bio i kakav će ponovno postati“, istaknuo je gradonačelnik Lipika Vinko Kasana prigodom svečanog otvorenja ovog značajnog objekta. „Ponosim se svakim našim uspjehom, svakim dovršenim projektom, bilo malim ili velikim, jer svaki od njih znači ljepši život – za nas, za našu djecu, naše starije i sve stanovnike Lipika.

voda kasana

Izrazio je poseban ponos realizacijom ovog projekta, naglasivši: „Kroz ovu vilu vidim buđenje duha Lipika – grada bogatih osjećaja i zdravih doživljaja, grada zdravlja, obnove i hedonizma – što pokušavamo dočarati i kroz samu postavu u prostoru vile.

Osim što se osvrnuo na izazove koji su pratili realizaciju projekta, Kasana je izrazio zahvalnost svima koji su dali svoj doprinos njegovu ostvarenju – od onih koji su prepoznali važnost projekta do onih koji su ga aktivno provodili. Posebno je zahvalio na mogućnosti korištenja fondova Europske unije, potpori Vlade Republike Hrvatske, županici Antoniji Jozić i njezinom prethodniku Alojzu Tomaševiću, Davoru Huški iz Ministarstva regionalnog razvoja, kao i županijskoj Razvojnoj agenciji Panora, Lipičkoj razvojnoj agenciji LIRA, Toplicama Lipik, Turističkoj zajednici Grada Lipika, projektantima, izvođačima te svom prethodniku, bivšem gradonačelniku Antunu Haramiji. Zahvalio je i svim članovima projektnog tima, na čelu s pročelnicom JUO Grada Lipika Veronikom Prhal.

Za kraj je uputio i poruku onima koji će u budućnosti raditi u Vili dobre vode: „Dajemo vam biser Lipika – učinite ga još ljepšim i sjajnijim. S osmijehom dočekujte svakog gosta i vjerujte u sebe.

Požeško-slavonska županica Antonija Jozić istaknula je kako joj je izuzetna čast i zadovoljstvo prisustvovati na ovom događaju te zahvalila svima koji su sudjelovali u realizaciji projekta kako bi ovaj prekrasan objekt ugledao svjetlo dana.

voda jozic

Lipik, grad na zapadnom dijelu Požeško-slavonske županije, možda je teritorijalno i prema broju stanovnika mali, ali je to grad koji se oduvijek usuđivao sanjati velike snove, ostvarivati velike projekte i poduzimati velike korake – kako u razvoju gospodarstva Lipika i cijele županije, tako i u podizanju kvalitete života svih svojih građana“, naglasila je županica.

Podsjetila je kako je Lipik prvi oslobođeni grad u Domovinskom ratu, koji je tijekom posljednja tri desetljeća liječio svoje ratne rane i obnavljao bogatu kulturnu baštinu kojom se ponosi ne samo Lipik, već i cijela županija.

Možda se ovaj projekt danas čini malen u usporedbi s onima koji slijede, ali u trenutku kada je odobren, bio je najveći i najznačajniji. Na neki način, zaokružio je turističku ponudu Lipika i sve ono čemu ovaj grad teži – povratku na staze stare slave“, zaključila je Jozić.

voda kostimirani

Ravnatelj Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije, Dragan Jelić, izrazio je zadovoljstvo uspješnom realizacijom projekta, istaknuvši kako se Lipik posljednjih godina vidljivo razvija zahvaljujući kombinaciji europskih i nacionalnih sredstava te snažnoj potpori Vlade Republike Hrvatske.

Ovaj projekt još jednom potvrđuje koliko su europski i nacionalni fondovi važni za poticanje razvoja lokalnih zajednica“, naglasio je Jelić. Dodao je kako SAFU, u suradnji s Požeško-slavonskom županijom, provodi projekte ukupne vrijednosti od 100 milijuna eura.

Kad govorimo o Lipiku, riječ je o investicijama koje dosežu vrijednost od 30 milijuna eura, što jasno pokazuje koliko je ovaj grad prepoznat kao vrijedan i perspektivan partner u provedbi razvojnih projekata“, zaključio je Jelić.

voda luky

Državni tajnik Domagoj Mikulić, ujedno i izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske, čestitao je na uspješnoj realizaciji projekta.

Ovdje, u srcu Lipika, svjedočimo kako vizija, predanost i zajedništvo mogu probuditi puni potencijal jednog prostora. Vila dobre vode postaje simbol kulturne obnove, ali i most prema novim mogućnostima – kako u zdravstveno-turističkom, tako i u gospodarskom smislu“, poručio je Mikulić.

Zahvalio je čelnim ljudima Grada Lipika i Požeško-slavonske županije na predanom radu, trudu i jasnoj viziji razvoja, istaknuvši ih kao pozitivan primjer kako lokalne zajednice, uz podršku nacionalne razine i pametno korištenje europskih fondova, mogu postati snažni nositelji promjena.

U glazbeno-scenskom dijelu programa posebno su se istaknule plesne točke – elegantni valcer „Na lijepom plavom Dunavu“ u izvedbi učenika Gimnazije Daruvar te nastup najmlađih Lipičana koji su oživjeli duh prošlih vremena, kada su bonton i ples bili sastavni dio svakodnevice. Ova točka izvedena je u sklopu pilot-projekta Ministarstva demografije i Grada Lipika, osmišljenog s ciljem povezivanja obrazovanja, sporta i kulture u radu s djecom predškolske i rane školske dobi.

voda kikaci

Kulturno-putopisni program nastavljen je scenskom interpretacijom „Kako se dolazilo na bal?“, kojom su lipički interpretatori na zanimljiv način dočarali aristokratske običaje i društveni bonton nekadašnjih vremena.

Uslijedio je domjenak uz nastup SciFiDelity Orchestra, tijekom kojeg su gosti, u organiziranim grupama, imali priliku razgledati unutrašnjost obnovljene vile.

voda muzikasi

Izvor: Lipički Compas